Przejdź do treści

Wymiana walut

  • przez

Spłata kredytu zaciągniętego w obcej walucie, praca zarobkowa w obcym kraju, wyjazd poza granice kraju lub wymiana handlowa z innymi kontrahentami – to najzwyklejsze sytuacje wymagające wymiany pieniędzy. Bez znaczenia, z którego powodu jest wymiana pieniędzy, możemy zadbać o to, żeby zrobić to po jak najlepszym kursie i tym samym zadbać o swoje finanse. Widoczne na rynku możliwości zamiany walut to głównie bank a także kantor (zarówno ten stacjonarny, jak również ten internetowy). Jakakolwiek z owych propozycji tworzy swoje niedoskonałości i zalety.

Jak mówią dokonane w Polsce badania blisko 78% Polaków wymienia pieniądze w kantorach, a wyłącznie co ósmy mieszkaniec naszego kraju wybiera się w niniejszym przedmiocie do banku. Dlaczego tak się dzieje? Otóż ogromną zaletą zamiany walut w banku jest absolutna gwarancja, że wymienione pieniądze są oryginalne. Jednak wadą banków, jaka często odpycha osoby dbające o własne finanse jest fakt, że wymiana pieniędzy dokonuje się tam zawsze po mało korzystnym kursie. Dodatkowo w większości placówek bankowych można wymienić wyłącznie najpopularniejsze waluty. 

Podobnie sytuacja wygląda w kantorach stacjonarnych – wprawdzie kurs zamiany pieniędzy wciąż jest trochę lepszy aniżeli w bankach, to jednakże prowizja kantorów może sięgać nawet 3% wartości transakcji. Pewną przewagą kantorów stacjonarnych jest sposobność negocjacji ceny – głównie gdy zamiana pieniędzy dotyczy stosunkowo znacznej sumy.

Coraz wyższą popularnością cieszą się kantory internetowe, które oferują nie jedynie oszczędność czasu, ale też pieniędzy. Zamiana pieniędzy w e-kantorze to wygoda, szybkość transakcji, bezpieczeństwo a także prosty sposób prezentacji kursu walut. Dodatkową korzyścią kantorów internetowych jest sposobność zaoszczędzenia całkiem sporej ilości pieniędzy – większość e- kantorów stosuje niewysokie marże, co obniża ponadto koszty przeprowadzanych transakcji.