Przejdź do treści

W jaki sposób zdobyć własne mieszkanie

  • przez
Własne mieszkanie

Posiadanie mieszkania to pragnienie sporej ilości młodych osób – jak mówią przeprowadzone badania to oczywiście nabycie swojej nieruchomości plasuje się w pierwszej trójce naszych priorytetów. Bycie właścicielem własnego M to nie tylko jakieś zabezpieczenie na starość, lecz ponadto poczucie pewnego zakorzenienia i posiadanie własnego miejsca na ziemi. A zatem jak kupić nasze M?

Podstawowym ruchem w nabyciu swojego mieszkania jest podjęcie decyzji, czy nabycie nieruchomości ma się dokonać na rynku pierwotnym bądź wtórnym. Którakolwiek z tych możliwości ma własne słabości oraz wartości –  używane są często odrobinę tańsze (ich cena jest zależna od standardu a także roku budowy), natomiast przy ich zakupie powinniśmy zwrócić uwagę na sporo detali (dla przykładu: zadłużenie bądź obciążenie hipoteki). Bez znaczenia, z którego rynku będzie pochodziła nieruchomość, musimy przeznaczyć wystarczającą ilość czasu na odnalezienie tego szczególnie korzystnego. Poszukiwanie nieruchomości możemy dokonać sami lub przy pomocy pośrednika – na przykład biura nieruchomości. Decydując się na ową drugą opcję musimy pamiętać o tym, iż skorzystanie z usług brokera łączy się z poniesieniem określonych kosztów – najczęściej rzędu 1,5 – 2,5% ceny nieruchomości.

Pewną z najistotniejszych kwestii w nabyciu naszego mieszkania jest zdobycie kredytu hipotecznego – prawie 78% mieszkań w Polsce jest kupowanych na kredyt. Przed podjęciem końcowej decyzji należałoby zobaczyć kredyty hipoteczne w wielu biurach kredytowych oraz skonfrontować ich możliwości, opłaty a także prowizje. Oferty poszczególnych banków mogą się sporo różnić – i to zarówno w czasie udzielania kredytów, oraz w jego pełnych kosztach. Zatem nie należy się z tym spieszyć i wybrać wyjątkowo potrzebną propozycję.