Przejdź do treści

Czy biuro księgowe może korzystać ze zwolnienia z VAT

  • przez
biuro księgowe

W sytuacji gdy to biuro rachunkowe, świadczy profesjonalne usługi rachunkowo-księgowe i co najistotniejsze nie oferuje pełnych usług doradczych oraz nie świadczy żadnych porad prawnych, to może korzystać ze zwolnienia z VAT.

Biuro rachunkowe – zwolnienie z VAT

Organizacje, które oferują usługi consultingowe z automatu nie wypełniają założeń, które są wymagane, aby mieli możliwość zwolnienia z VAT (ze względu na obroty). Jeśli biuro rachunkowe świadczy tylko usługi księgowe (sporządza deklaracje podatkowe, prowadzi księgi podatkowe), to bezwzględnie ma możliwość do korzystania ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów.

Przedsiębiorcy oferujący usługi księgowe i rachunkowe, podlegają identycznym zasadom oraz przepisom podatkowym, jak wszyscy inni. Znaczy to, że firmy podatkowe muszą rozliczać tak podatek dochodowy, jak i również podatek od towarów i usług. Biura księgowe jak każde inne przedsiębiorstwo gospodarcze ma możliwość skorzystać ze zwolnienia z VAT na warunkach ogólnych. Warto zaznaczyć jednak, iż zwolnienie to przysługuje tylko podatnikom, gdzie wysokość rocznej sprzedaży nie osiągnęła 150 000zł. Zwolnienie to stosuje się z automatu, bez obowiązku wykonywania żadnych wcześniejszych czynności przez podatnika. 

Ponowny powrót do zwolnienia z podatku VAT

Musimy wspomnieć również i o tym, iż w sytuacji kiedy to przedsiębiorca {kierujący swoim biurem finansowym straci prawo do zwolnienia z VAT lub zrezygnuje z tego prawa, to ma możliwość ponownego do niego powrotu, ale nie wcześniej niż po upływie 365 dni (licząc od końca roku w jakim utracił prawo do zwolnienia).